1

Doroczne Święto Szkoły w tym roku obchodziliśmy 18 listopada. Było ono połączone ze ślubowaniem klas I i obchodami kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę  Niepodległości.

Zespół Szkół Nr 1 w Miechowie popularny „Ekonomik” to szkoła z wieloletnimi tradycjami. Jej początki sięgają lat 40-tych ubiegłego wieku. Przez wszystkie lata swojej działalności, szkoła wykształciła wielu absolwentów. Przywiązuje dużą uwagę do wychowania. Jest instytucją otwartą, twórczą dostrzegającą potrzebę stałego jej udoskonalania. Jest instytucją kultywującą  tradycje, w której jest miejsce na naukę, wysokie wymagania, tolerancję i wzajemną życzliwość tak, aby obok nauki i pracy rozwijały się pasje i zainteresowania młodych ludzi, a teraźniejszość łączyła się z przeszłością. Do takich uroczystości należy właśnie Doroczne Święto Naszej Szkoły.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice miechowskiej, odprawioną przez księży – proboszcza dziekana Mirosława Kaczmarczyka i szkolnego katechetę – Marka Wieczorka. Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie szkolnej scholi pod opieką s. Teresy oraz katechety Sławomira Wody.
                                                 Uroczysty przemarsz do Bazyliki Grobu Bożego 

1 2

15109382 1021222191323356 9068366449207372008 n 15107352 1021222634656645 5417929533838675069 n

Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej. Głos zabrała Pani Dyrektor Marzena Samborska witając licznie zgromadzonych gości, którzy uświetnili swoją obecnością tegoroczne Święto Szkoły. Wśród nich znaleźli się m.in.: ks. proboszcz Mirosław Kaczmarczyk, samorządowcy – radni wojewódzcy – Adam Domagała i Mirosław Dróżdż, wicestarosta Jerzy Pułka wraz z wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Ewą Wojciechowicz i radnymi powiatowymi, wiceburmistrz Andrzej Banaśkiewicz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zenonem Czekajem, uczniowie i dyr. Heike Stiepelmann z partnerskiej szkoły Friedrich – List-Berufskolleg w Hamm, dyrektorzy szkół, emeryci na czele z byłym dyrektorem ZS Nr 1 – Józefem Tochowiczem. Na uroczystości obecni byli liczni przedsiębiorcy oraz szefowie różnych instytucji z powiatu miechowskiego, a także kombatanci na czele z mjr Józefem Jarno. 

PB181466        

„Szanowni Państwo. Droga Młodzieży!
(…)Dobra szkoła to fundament rozwoju gospodarczego kraju. Szkoła musi się zmieniać, bo zmieniają się uczniowie, ich wymagania i oczekiwania, zmienia się otaczająca nas rzeczywistość. Rosną wymagania. Te zmiany będą na lepsze, wtedy jeżeli będzie zaangażowanie i współpraca w obszarze edukacyjnym, organu prowadzącego, urzędów, instytucji i środowisk pracowniczych oraz rodziców. Liczę, że dzięki dobrej współpracy kolejny rok przyniesie nam satysfakcję  i korzystne efekty rozwoju uczniów i szkoły.
    Niech to Święto będzie radosne i niech łączy wszystkie pokolenia. Niech kolejne pokolenia absolwentów tej szkoły mówią o Zespole Szkół Nr 1w Miechowie z dumą i szacunkiem „moja szkoła”- powiedziała dyrektor szkoły Marzena Samborska.

 PB181461

DSC 4952 PB181456  

       Szczególne słowa Pani Dyrektor skierowała do pierwszoklasistów, dla których ten dzień był ważnym i podniosłym wydarzeniem.  Podkreśliła, że ślubowanie to nie tylko przywilej, ale przede wszystkim poważne zobowiązanie i nieustanna troska o wywiązanie się ze złożonego przyrzeczenia. (…)Swoją postawą dajecie przykład umiłowania tradycji i wiary w ideały. Wierzę, że słowom roty ślubowania pozostaniecie wierni nie tylko w szkole, ale także w dorosłym życiu. Pamiętajcie o słowach Kardynała Wyszyńskiego: ,,Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”.

Rodzice i uczniowie obdarzyli naszą szkołę dużym zaufaniem, czego dowodem jest tak liczny nabór uczniów do klas pierwszych. Z życzeniami dla pierwszoklasistów zwrócili się także wicestarosta miechowski Jerzy Pułka, były dyrektor Józef Tochowicz oraz radny wojewódzki Adam Domagała.

PB181470 PB181468

Uczniowie klas I składający ślubowanie na sztandar szkoły

W dalszej kolejnosći mieliśmy okazję podziwiać cześć artystyczną pt. “Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej” oraz  przepiękne tańce (2 polonezy: Ogińskiego –“Pożegnanie ojczyzny” i z “Czasu honoru”), które zaprezentowali członkowie zespołu tanecznego „Miechowianie”.

3 PB181447

 

6

Podczas naszego święta  obecna była również grupa młodzieży niemieckiej wraz z Panią Dyrektor  Dr Heike Stiepelmann oraz nauczycielami Janem Matthes i Anną Schütz ze szkoły  partnerskiej Friedrich- List- Berufskolleg z Hamm. Zachodni sąsiedzi gościli u nas przez cały tydzień, podczas którego realizowano projekt w ramach współpracy polsko-niemieckiej pt: ,,Powstania i ruchy demokratyczne w Polsce i Niemczech po  II Wojnie Światowej”. 

DSC 5029

Pani Dyrektor wraz z wicestarostą Jerzym Pułką oraz wieloletnim dyrektorem szkoły Józefem Tochowiczem wręczyła nagrody dla uczniów klas pierwszych, krórzy uzyskali najlepsze wyniki w konkursie na temat szkoły “Ekonomik wczoraj i dziś”. I miejsce zajęła Patrycja Kotnis, II – Roksana Michalska, III – Katarzyna Fedorczyk. Konkurs kordynowała p. Anna Jamrocha.

PB181508 PB181509

Z okazji święta życzenia na ręce dyrekcji złożyli przedstawiciele Rady Rodziców oraz dyr. miechowskiej Poczty Jadwiga Zięba (absolwentka „Ekonomika” sprzed 40 lat)

DSC 5037

 Całość uroczystości wywarła ogromne wrażenie na wszystkich zgromadzonych gościach oraz na całej społeczności szkolnej. 
Część artystyczna powstała pod kierunkiem p. Katarzyny Muchy i p. Doroty Stępień-Skrzypek, ślubowanie przygotował p. Jarosław Panowek, dekoracja: p.Ewa Bierońska i p.Anna Jamrocha, pomoc: p.Marzena Walczak, p.Katarzyna Lis, p.Beata Szarek, p.Teresa Mucha, p. Lucyna Kubik.

{gallery}2017/swieto{/gallery}