DSC07061

     Na dzień 11 listopada 2018 roku przypadła 100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zespół Szkół Nr 1 również podkreślił rangę tego święta narodowego organizując 9 listopada uroczystość upamiętniającą rocznicę odzyskania niepodległości.

DSC07061       

Ponadto dzień ten połączył dwa ważne dla szkolnej społeczności wydarzenia: Doroczne Święto Szkoły oraz ślubowanie na sztandar uczennic i uczniów z klas pierwszych. Uroczystości rozpoczęły się biało-czerwonym przemarszem do miechowskiej Bazyliki, w której Mszę św. odprawili księża katecheci: Marek Wieczorek i Maciej Guździoł. Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie szkolnej scholi pod opieką s. Teresy.

DSC06904

DSC06963 DSC06938

         Dalsza część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej. Tegoroczne święto celebrowaliśmy w towarzystwie wielu zaproszonych gości. Wśród przybyłych byli przedstawiciele władz miechowskiego Starostwa Powiatowego: wicestarosta Jerzy Pułka, sekretarz Maria Sztuk, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Urzędu Gminy i Miasta Miechów, Cechu Rzemiosł Różnych, Komendant Powiatowy Policji w Miechowie mł. insp. Andrzej Kot oraz asp. sztab. Marcin Jamroży, kombatanci, przedsiębiorcy, pracodawcy, emerytowani nauczyciele, absolwenci, rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły. O godzinie 11:11 wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski.

DSC07011DSC 6239

Wszystkich zebranych powitała Dyrektor Szkoły Marzena Samborska:

DSC 6281

Szanowni Państwo. Droga Młodzieży!

Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym dla naszej szkoły. Obchodzimy bowiem wyjątkowy jubileusz – 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę połączony z Dorocznym Świętem szkoły i ślubowaniem klas pierwszych. To ważna rocznica w historii Polski i życiu każdego z nas. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolna i niepodległą Polskę, będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach. Jestem przekonana, że ta dzisiejsza uroczystość poszerzy naszą wiedzę na temat przeszłości naszej Ojczyzny i przyczyni się do jeszcze lepszej troski o wolną Polskę, która wymaga naszego stałego zaangażowania i troski (…).

         Pani Dyrektor zwróciła się również do pierwszoklasistów, których złożone ślubowanie miało zaliczyć do pełnoprawnych członków społeczności szkolnej:  (…) Swoją postawą dajecie przykład umiłowania tradycji i wiary w ideały. Wierzę, że słowom roty ślubowania pozostaniecie wierni nie tylko w szkole, ale także w dorosłym życiu. Pamiętajcie o słowach Kardynała Wyszyńskiego: ,,Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”.

DSC 6248

         W kolejnej części spotkania zaprezentowano przedstawienie pt.“Dla Niepodległej”, które przypominało najważniejsze wydarzenia z walki o wolność, niepodległość i suwerenność naszego państwa, ze szczególnym zwróceniem uwagi na historię ziemi miechowskiej. Ważnym dopełnieniem części artystycznej były tańce, w tym polonez, walc i krakowiak, w wykonaniu członków zespołu tanecznego „Miechowianie”. Ta cześć uroczystości stała sie okazją do wręczenia nagród w dwóch konkursach. Pierwszy to konkurs wiedzy”Ekonomik dawniej i dziś”. Tematyka konkursu plastycznego, skierowanego do uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia, związana była z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. 

         Święto Szkoły połączone ze Świętem Niepodległości stało się okazją do przypomnienia o najważniejszych wartościach, o konieczności ich pielęgnowania w skali lokalnej i ogólnopolskiej.

{gallery}2019/100rocznica{/gallery}

Przygotowanie uroczystości:

Pani Katarzyna Mucha – koordynator oraz p. Beata Szarek, p. Dorota Stepień Skrzypek, p. Marzena Walczak, p. Katarzyna Lis, p. Anna Jamrocha, p. Ewa Bierońska, p. Małgorzata Żaba, p. Edyta Żurek, p. Jarosław Panowek, p. Konrad Ptak, wychowawcy klas I oraz siostra Teresa i katecheci.